Достапни линкови

logo-print

Шефот на Пентагон Картер во Израел


Американскиот секретар за одбрана Ештон Картер кој престојува во посета на Израел изјави дека не очекува да ги убеди израелските лидери да го променат ставот за нуклеарниот договор со Иран. Сепак тој наведе дека договорот не ја ограничува можноста на Вашингтон да им гарантира безбедност на Израел и на арапските сојузници. Картер кој утре ќе разговара со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека Вашингтон има право да употреби воена сила против Иран доколку тоа биде неопходно. Нетанјаху остро го критикуваше договорот како закана за опстанокот на Израел.

XS
SM
MD
LG