Достапни линкови

logo-print

Нуклеарниот договор со Иран во Конгресот на САД


Администрацијата на претседателот Барак Обама го поднесе на разгледување во Конгресот неодамна постигнатиот договор меѓу шесте светски сили и Иран за ограничување на иранската нуклеарна програма во замена за олабавување на санкциите. Имено, денеска почнува шеесет дневниот период во кој Конгресот треба да даде оценка за договорот. Државниот секретар Џон Кери изјави дека доколку Конгресот го отфрли договорот тогаш тоа би значело крај на преговорите со Иран.

XS
SM
MD
LG