Достапни линкови

logo-print

Почнува спроведувањето на договореното во Пржино


На денешната координација на работните групи составени од претставници на четирите најголеми партии во Македонија што како задача ја има белгискиот експерт Питер Ван Хоуте, според најавите во Скопје, ќе се договараат деталите за реформите за излез од кризата постигнати со посредство на Европската унија. Меѓу другото, ќе треба да се дискутира и за реконструкција или за комплетно распуштање на Државната изборна комисија. Во овој документ се бара комисијата да биде составена од непартиски членови. За оваа цел ќе треба да се менува и Изборниот законик, што, пак, ќе биде можно дури по враќање на опозицијата во Собранието на 1 септември.

XS
SM
MD
LG