Достапни линкови

logo-print

Две жени кандидатки за претседател на Тајван


Тајван е подготвен да ја изгласа првата жена претседател откако двете најголеми партии во земјата, номинираа жени кандидатки за престојните претседателски избори во јануари 2016 година. Владеачката националистичка партија ја одбра кандидатката Хунг Чу Чи. Таа е поранешна учителка и сегашен заменик претседател на законодавниот дом. Нејзина ривалка ќе биде Тсаи Инг Вен од опозициската Демократската прогресивна партија.

XS
SM
MD
LG