Достапни линкови

logo-print

Пакистан ја обвинува Индија за прекршување на договореното


Пакистан ја обвинува Индија за серија на провокации со прекршување на договорот за прекин на огнот, на само неколку дена откако загинаа најмалку 5 луѓе од двете страни на границата. Министерството за надворешни работи соопшти дека вчера индиски воени трупи отвориле оган на пограничната линија. Во соопштението не се спомнуваат жртви. Индија,пакги негира на ваквите обвинувања, тврдејќи дека судирот бил инициран од Пакистан.

Пред три дена загинаа четири цивили во артелериски оган што ги погоди пакситанските села кои се во близина на градот Сиалк. Исламабад ги обвини идниските сили за инцидентот.

XS
SM
MD
LG