Достапни линкови

logo-print

Германскиот парламент го одобри договорот со Грција


Германските пратеници денеска го одобрија договорот на кредиторите со Грција, со чие усвојување од страна на сите земји-членки на ЕУ ќе се отвори можност за отпочнување преговори за трет пакет помош на Атина. Германија е најголемиот кредитор од ЕУ на Грција. Европските лидери треба да и доделат на Грција пакет за спасување вреден 86 милијарди евра. Претходно германската канцеларка Ангела Меркел рече дека тие сакаат Грција да остане во еврозоната. Наспроти енормните грчки напори стои енормната солидарност на Европа, посочи Меркел.

XS
SM
MD
LG