Достапни линкови

logo-print

Германскиот парламент за новата помош за Грција


Германските пратеници денеска ќе гласаат дали да дозволат преговори за новата финансиска помош за Грција од 86 милијарди евра. Германија е и најголемиот кредитор на Грција и гласањето во Бундестагот се очекува да биде потешко отколку во парламентите на Франција и на Финска кои веќе го поддржаа договорот за нови преговори со Грција. Синоќа грчката влада реши банките да останат затворени до понеделник. Банките не работат од 29 јуни по масовното повлекување на парите од страна на клиентите. Заменик министерот за финансии Димитрис Мардас изјави дека од понеделник клиентите ќе можат да вршат трансфер на пари, но оти готови пари ќе можат да земаат само преку банкомати и тоа по 60 евра дневно, како и досега.

XS
SM
MD
LG