Достапни линкови

logo-print

Британија сака да ја отвори амбасадата во Техеран


Британскиот премиер Дејвид Камерон

Британскиот премиер Дејвид Камерон

Британскиот премиер Дејвид Камерон му рекол на иранскиот претседател Хасан Рохани дека нуклеарниот договор постигнат меѓу Иран и светските сили претставува нов почеток во односите меѓу двете земји. Во телефонскиот разговор, како што е соопштено, Камерон му кажал дека Лондон останува посветен на можноста за повторно отворање на британската амбасада во Техеран. Дипломатските односи меѓу Иран и Британија беа прекинати откако ирански демонстранти влегоа во британската амбасада во ноември 2011 година.

XS
SM
MD
LG