Достапни линкови

logo-print

СБ на ОН ќе гласа за иранскиот нуклеарен договор


Советот за безбедност на Обединетите нации в понеделник ќе гласа за резолуција во врска со нуклеарниот договор со Иран. Во нацрт резолуцијата се спомнува ограничувањето на иранската нуклеарна програма, но останува ембаргото за оружје, како и забраната за снабдување на Иран со технологија за ракетни системи. Претходните седум резолуции ќе бидат стопирани откако Меѓународната агенција за атомска енергија ќе верификува дека Иран ги спроведува нуклеарните рестрикции.

XS
SM
MD
LG