Достапни линкови

logo-print

Измените на украинскиот устав доставени до Уставниот суд


Украинските пратеници гласаа предлогот на претседателот Петро Порошенко за уставни измени да се достави до Уставниот суд. Нацрт законот предвидува регулирање на локалната самоуправа во областите кои се под контрола на сепаратистите во регионите Доњецк и Луганск. Порошенко го поднесе предлог законот под притисок на западните лидери да им даде дополнителни овластувања на некои региони, како дел од договорот за прекин на огнот потпишан во Минск во февруари. Но бунтовниците инсистираат дека во Уставот треба да биде споменат испецијалниот статус на области кои тие ги контролираат.

XS
SM
MD
LG