Достапни линкови

logo-print

Британија повторно ќе отвори амбасада во Техеран


Велика Британија се надева дека повторно ќе ја отвори своја амбасада во Техеран до крајот на годината, откако е склучен договорот меѓу Иран и големите светски сили за нуклеарната програма. Секретарот за надворешни работи Филип Хамонд денеска пред парламентот изјави дека отворањето на амбасадата зависи од решавање на некои технички прашања. Дипломатските односи меѓу Британија и Иран беа прекинати, а амбасадата затворена, откако ирански демонстранти упаднаа во мисија во 2011.

XS
SM
MD
LG