Достапни линкови

logo-print

Партиски реакции на помалите партии за договорот


Политичките партии во Македонија преку соопштенија до јавноста го поздравуваат постигнатиот договор за надминување на политичката криза во земјава.

Демократскиот сојуз, договорот помеѓу четирите партии (ВМРО – ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и ДПА), го оценува како значаен компромис за демократска и европска Македонија.

ДОМ го смета за основа за демократизација на земјата.

Либерално-демократската партија вели дека одржувањето на предвремени парламентарни избори на 24 април догодина ќе биде ново поглавје за враќање на демократијата.

XS
SM
MD
LG