Достапни линкови

logo-print

Обама ќе го објаснува нуклеарниот договор со Иран


Американскиот претседател Барак Обама денеска ќе одржи прес конференција со која почнува кампања за елаборирање и убедување на американската јавност и на скептичните конгресмени за придобивките од нуклеарниот договор со Иран. Џош Ернст, портпарол на претседателот Обама, изјави дека Обама ќе одговора на новинарски прашања во врска со договорот. Повеќето републикански кандидати за американски претседател и републиканците во Конгресот најавија дека ќе го отфрлат договорот. Обама исто така, го испраќа секретарот за одбрана Еш Картер на Блискиот Исток со цел на тамошните сојузници, Израел и Саудиска Арабија, да им ја објасни содржината на договорот што вчера беше постигнат меѓу Иран и шесте светски сили за ограничување на иранската нуклеарна програма.

XS
SM
MD
LG