Достапни линкови

logo-print

Украинскиот премиер Јацењук во САД


Арсениј Јацењук

Арсениј Јацењук

Американскиот претседател Барак Обама на разговорите во Белата куќа со украинскиот премиер Арсениј Јацењук побарал да продолжат реформите и обврските на таа земја спрема Меѓународниот монетарен фонд. Фондот ја задржа последната исплата на заемот од 40 милиони долари поради запирањето на реформите. Јацењук во интервју за новинската агенција Асошиетед прес најави дека ниту еден од неколкуте предложени закони во парламентот кои би донесле крај на економските реформи нема да бидат одобрени. „Ако тоа се случи, тогаш претседателот Петро Порошенко ќе стави вето врз нив. Во секој парламент има популисти. Некои изгледаат како лудаци“, изјави Јацењук.

XS
SM
MD
LG