Достапни линкови

logo-print

Унгарија ја започна изградбата на оградата кон Србија


Унгарски војници започнале да ја подигнуваат контроверзната ограда на границата со Србија за да се спречат мигрантите да влегуваат во Унгарија. Првиот дел од оградата почна да се подигнува во Морахалом, на околу 180 километри јужно од Будимпешта. Парламентот во минатата недела одобри изградба на бариера во должина од 175 километри. Таа ќе биде висока четири метри. Унгарија е во Шенген зоната што значи дека ако мигрантите влезат во таа земја можат слободно да се движат во другите земји кои се дел од Шенген зоната. Од почетокот на годинава во Унгарија се регистрирани над 78 илјади мигранти кои илегално ја минале границата. Над 77 илјади влегле од Србија каде што најчесто доаѓале од Македонија.

XS
SM
MD
LG