Достапни линкови

logo-print

Иран блиску до постигнување нуклеарен договор


Дипломатите на шесте светски сили се сретнаа длабоко во ноќта со иранските преговарачи во обид да постигнат конечен нуклеарен договор, во пресрет на крајниот рок на 13 јули. Дипломатите велат дека 98 проценти од текстот се завршени, по серијата на билатерални и мултилатерални средби што се одржаа вчера во Виена. Но, преговарачите подготвувајќи се за денешните разговори објавија дека остануваат да се решат две или три важни прашања, вклучително и колку би требало да трае било каков договор и прашањето за укинувањето на ембаргото на Обединетите Нации против Иран на проектили и конвенционално оружје. Таканаречената група П5+1, Британија, Кина, Франција, Русија, САД и Германија бараат да се намали способноста на Техеран да развие нуклеарно оружје во замена за ослободување од санкциите против Иран.

XS
SM
MD
LG