Достапни линкови

logo-print

Пакистански војници загинаа во судири со милитанти


Пакистанската армија соопшти дека најмалку четири владини војници се загинати во судирите во текот на ноќта со милитантите од племенските области на земјата. Во денешната изјава на армијата се вели дека околу полноќ милитантите нападнале армиски пункт во племенскиот регион Јужен Вазиристан, долж границата со Авганистан. Девет милитанти биле убиени во судирите, се вели во соопштението. Војската минатата година започна офанзива во регионот. Тековните борби се последна фаза од едногодишната офанзива. Регионот Вазиристан е упориште на пакистанските Талибанци и други милитанти поврзани со Ал-Каеда.

XS
SM
MD
LG