Достапни линкови

logo-print

Тешки преговори за нова финансиска помош за Грција


Министрите за финансии на Еврозоната се состанаа во Брисел да дискутираат за најновите напори да се формулира план за финансиска помош што ќе ја спречи Грција да ја напушти заедничката европска валута. По пристигнувањето, шефот на Еврогрупата Јерун Дајселблум рече дека „се уште има големо прашање на доверба“. Германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле рече дека преговорите ќе бидат „екстремно тешки.“ Пратениците на Грција во текот на ноќта го поддржаа новиот план за реформи на премиерот Алексис Ципрас, кој вклучува повисоки даноци, подигнуцање на старосната граница за пензионирање и реформи во јавниот сектор. Ципрас побара од Еврозоната и другите кредитори 53 милијарди евра за да се покријат големите долгови на Грција до 2018 година. Доверителите на земјата во два пакети веќе и дадоа помош на земјата од 200 милјарди евра во изминатите пет години.

XS
SM
MD
LG