Достапни линкови

logo-print

Десетици убиени во воздушни напади во Сирија


Сириските активисти велат дека најмалку 28 лица се убиени од страна на сириската влада при воздушните напади врз градот Ал Баб, кој е под контрола на милитантите на Исламската држава. Сириската опсерваторија за човекови права со седиште во Велика Британија денесак соопшти дека меѓу загинатите се 19 цивили, влкуччително жени и деца, а голем број луѓе се повредени. Очевидци велат дека за време на нападот во градот, армиски хеликоптери фрлале буриња полни со експлозив. Ал Баб кој се наоѓа околу 40 километри северно од Алепо, е честа цел на сисриските напади. Во мај во сличен напад на пазар во градот загинаа повеќе од 50 луѓе. Организациите за човекови права ја критикуваат сисриската влада бидејќи употребува експлозивни буриња кои предизвикуваат вивилни жртви и штети.

XS
SM
MD
LG