Достапни линкови

logo-print

ЕУ ќе прифати 60 илјади мигранти


Европската унија ќе прифати 60 илјади мигранти, било одлучено на денешниот самит во Луксембург. За еден прифатен мигрант, земјата ќе добива надоместок. На 20 јули ќе се утврди планоt за тоа во кои земји ќе одат мигрантите, како ќе се одбираат и колку време ќе трае нивниот престој. Целта е да се преземат 16 илјади мигранти од Грција и 24 илјади од Италија, рече министерот за надворешни и европски прашања на Луксембург, Жан Аселборн.

XS
SM
MD
LG