Достапни линкови

logo-print

Србија забрани јавни собири за Сребреница


Српската полиција ги забрани сите јавни собири планирани во главниот град за одбележување на 20-годишнината од масакрот во Сребреница, поради безбедносни причини. Забраната се однесува и на собири во чест на жртвите и оние од ултранационалистите кои се заканија дека ќе ги прекинат таквите настани.

Невладината организација „Иницијативата 7.000“, за утре најави настан во Белград, на кој околу 7.000 луѓе треба да лежат на тротоарот пред парламентот, во чест на жртвите во Сребреница. Неколку српски ултранационалистички групи, кои негираат дека во Сребреница имало геноцид, се заканија дека ќе го растурат настанот.

XS
SM
MD
LG