Достапни линкови

logo-print

Отворен Самитот на БРИКС во Русија


Рускиот претседател Владимир Путин се среќава со лидерите на земјите во подем во градот Уфа, на Самитот на БРИКС, на кој се гледа како на обид на Москва да покаже дека не е изолирана и покрај нејзините односи со западот. Лидерите на земјите од групата БРИКС ( Бразил, Русија, Индија, Кина и Јужна Африка, ќе дискутираат за многу теми, меѓу кои и за конфликтот во источна Украина, економската криза во Грција, и терористичките закани кои доаѓаат од групата Исламска држава. Москва ги зајакна односите со земјите од БРИКС откако западните земји воведоа санкции кон Русија, по анектирањето на Крим и руската поддршка за сепаратистите во источна Украина.

XS
SM
MD
LG