Достапни линкови

logo-print

Бил Клинтон на чело на делегацијата на САД во Сребреница


Американскиот претседател Барак Обама го избра поранешниот претседател Бил Клинтон да ја предводи делегацијата на САД на одбележувањето на 20-годишнината од масакрот во Сребреница. Околу 8 илјади муслимани беа убиени во овој град во БиХ на 11 јули 1995 година, кога српските сили го зазедоа градот и го извршија најкрвавиот масакр во Европа по Втората светска војна.

Белата Куќа соопшти дека Клинтон ќе биде придружуван од членови на конгресот и поранешната Државна секретарка Медлин Олбрајт. На комеморацијата ќе присуствуваат и сенаторите Роџер Викер и Џин Шахин, како и членовите на Претставничкиот дом Елиот Енџел и Питер Кинг.

XS
SM
MD
LG