Достапни линкови

logo-print

Меркел пристигна во Тирана


Германската канцеларка Ангела Меркел денеска пристигна во главниот град на Албанија, со што ја почна дводневна посета на три балкански земји кои бараат да се приклучи кон Европската унија. Меркел во Тирана ќе се сретне со албанскиот премиер Еди Рама и со претседател Бујар Нишани. Албанија од 2014 е земја кандидатка за членство во ЕУ.

Се очекува албански власти да побараат што е можно поскоро да почнат преговорите за членство во ЕУ, но Меркел веројатно ќе бара остри мерки против криминалот и корупцијата.

Подоцна денеска Меркел треба да отпатуваат во Белград, а утре ќе го посети Сараево. Македонија не е на агендата на Меркел.

XS
SM
MD
LG