Достапни линкови

logo-print

Без резултати заврши состанокот на еврогрупата


Состанокот на Еврогрупата за Грција заврши без резултати бидејќи Атина не достави предлози за реформи и антикризни мерки. Предлозите се очекуваат во текот на утрешниот ден.

„Атина се уште не доставила предлози, изјави по крајот на состанокот на министрите од еврозоната“, Александер Стуб, фински министер за финансии.

Тој нагласи дека од Грција се очекува официјална молба во која ќе се формулира барањето за нова двегодишна програма за финансиска помош од Европскиот стабилизациски механизам.

Ситуацијата во Грција вечерва ќе биде разгледана на средба на високо ниво на државни и владини лидери од еврозоната.

XS
SM
MD
LG