Достапни линкови

logo-print

ОН вечерва за резолуцијата за Сребреница


Советот за безбедност на ОН денеска ќе ја разгледа британската резолуцијата за Сребреница со која се одбележува 20 години од масакарот во Сребреница. Но состанокот кој требаше да започне попладнево, е одложен откако САД и Русија побараа итни разговори за ова прашање. Според плановите состанокот треба да започне вечерва. Русија смета дека резолуцијата придонесува за поделби и дека се фокусира само на една страна од конфликтот. Нацр-резолуцијата го осудува злосторството во Сребреница и повикува да се направат напори со кои би се спречил геноцид низ светот. Ако се прифати дека трагичните настани во Сребреница се геноцид тоа е предуслов за помирувањето, стои во резолуцијата. Во неа се осудуваат и тие што го негираат геноцидот.

XS
SM
MD
LG