Достапни линкови

logo-print

Русија ја проверува подготвеноста на војниците


Руската војска нареди предвремено да се провери борбената готовност на своите војници стационирани во Ерменија. Ќе се оценува подготвеноста на војниците од воздухопловната единица стационирана во Еренбуни и во американската воена база во Гумри. Предвремената проверка доаѓа во време кога повеќе од две недели во Еремнија се одржуваа протести. Ерменија е главен сојузник на Русија во Јужен Кавказ. Руската армија неодамна ја интензивира проверката на борбената подготвеност, откако односите со Западот падна на најниската точка од крајот на Студената војна.

XS
SM
MD
LG