Достапни линкови

logo-print

Граѓани го спречија уривањето на гаражите на Водно


Генерален урбанистички план на Скопје.

Генерален урбанистички план на Скопје.

Група граѓани и жители на Водно денеска го спречија уривањето на гаражите во населбата Водно кои треба да отворат пат до парцелите каде треба да се градат објекти за семејно домување.

Сопствениците на гаражите претходно добија времено одложување, но решението за уривање останува. Тие сега стравуваат дека гаражите ќе им бидат урнати преку ноќ.

Парцелите за кои се отвора пат се со површина од 12 илјади метри квадратни и на нив се наоѓа шума. Парцелите се најдоа и во една од таканаречените бомби на опозицијата, при што лидерот на СДСМ, Зоран Заев обвини дека тие се во сопственост на луѓе блиски до власта.

XS
SM
MD
LG