Достапни линкови

logo-print

Полицијата ги тргна барикадите во Ереван


Полицијата во Ерменија ги отстрани демонстрантите од главната улица во центарот на Ереван која со денови ја блокираа луѓето кои протестираа против поскапувањето на струјата. Две недели луѓето протестираа поради одлуката струјата да поскапи за 16 проценти од 1 август. Денеска полицијата ги тргна барикадите и ги тргна демонстрантите од главната улица, по што улицата беше отворена за сообраќај. Акцијата на полицијата уследи откако организаторите на протестот се заканија дека ќе ги преселат барикадите пред канцеларијата на претседателот Серж Саркасијан.

XS
SM
MD
LG