Достапни линкови

logo-print

Грците слават по резултатите на референдумот


Првичните резултати од референдумот во Грција покажуваат дека преовладуваат гласовите против новите мерки за штедење предложени од меѓународните кредитори. Според резултатите, над 60 проценти од Грците гласале со „не“ на референдумот. Илјадници поддржувачи на властите се собраа на централниот плоштад Синтагма во Атина за да ги прослават резултатите и покрај предупредувањата доколку не се постигне договор со меѓународните кредитори може да предизвика излез на Грција од еврозоната.

XS
SM
MD
LG