Достапни линкови

logo-print

Марш за поддршка на Ујгурите во Истанбул


Припадници на заедницата на Ујгури во Кина

Припадници на заедницата на Ујгури во Кина

Стотици луѓе маршираа во Истанбул во знак на протест против третманот на малцинската муслиманска заедница на Ујгури во Кина. Заедницата која има културни врски со Турција се жали на културен и религиозен притисок од кинеските власти. Демонстрантите носеа знамиња на татковината на Ујгурите и повикаа на бојкот на кинеските производи во земјата. Протестите беа мирни , но новински агенции јавија дека некој од демонстрантите се обидел да нападне корејски туристи, бидејќи мислел дека се кинески државјани.

XS
SM
MD
LG