Достапни линкови

logo-print

Вонредна состојба во Тунис


Тунискиот претседател Бежи Каид Есебси

Тунискиот претседател Бежи Каид Есебси

Тунискиот претседател Бежи Каид Есебси денеска прогласи вонредна состојба во земјата по речиси една недела од нападот на вооружени лица во популарно туристичко место при кој загинаа 38 луѓе. Во телевизиско обраќање до нацијата тој изјави дека одлуката била донесена по разговорите со парламентарниот спикер и премиерот. Вонредната состојба ќе трае 30 дена. Според Есебси, мерката била донесена поради исклучителната ситуација низ која поминува земјата по последниот терористички напад и постојаните закани. Триесет од жртвите беа британски државјани.

XS
SM
MD
LG