Достапни линкови

logo-print

Серија воздушни напади врз ИД во Сирија


Коалицијата предводена од САД денеска спровела серија од 16 воздушни напади врз сириското засолниште на Исламската држава во гардот Рака, што претставува еден од најголемите напади врз милитантната група. Според соопштението, коалиционите сили успешно погодиле неколку позиции, при што биле унишени неколку транзит рути на милитантите во Рака, кој се смета за главен град на исламскиот калифат прогласен од Исламската држава во Сирија и Ирак. Нападите, како што е наведено сериозно им ја нарушиле на милитантите слободата на движење.

XS
SM
MD
LG