Достапни линкови

logo-print

Србија бара вето од Русија за резолуцијата за Сребреница


Српскиот претседател Томислав Николиќ

Српскиот претседател Томислав Николиќ

Српскиот претседател Томислав Николиќ ја повика Русија да стави вето на британската резолуција во Советот за безбедност на ОН, која убиствата во Сребреница за време на војната во БиХ од 1992 до 1995 година ги окарактеризира како геноцид. Николиќ за таа цел испратил писмо до рускиот претседател Владимир Путин.

Се очекува резолуцијата во наредната недела да биде ставена на дневен ред во Советот за безбедност на ОН. Британската резолуција беше изготвена по повод 20-годишнината од масакрот, кој веќе е прогласен за геноцид од судовите на ОН.

XS
SM
MD
LG