Достапни линкови

logo-print

Грците на референдум за новиот план за штедење


Грците денеска гласаат на референдум за или против новиот план за штедење понуден од страна на европските лидери со цел да се реши должничката криза во земјата. Право на глас имаат околу 10 милиони Грци, кои доколку се изјаснат негативно на референдумот тоа може да предизвика излез на земјата од еврозоната. Референдумот беше предложен од страна на левоориентираниот премиер Алексис Ципрас кој ги повика Грците да гласаат против „стравот“ и „тероризмот“ со тоа што ќе го одбијат планот за штедење.

XS
SM
MD
LG