Достапни линкови

logo-print

Истрага за полициска бруталност на протестите во Ереван


Ерменските власти започнаа кривична истрага за полициските службеници вклучени во судите со демонстрантите кои протестираа против зголемување нацената на електричната енергија. Денеска Специјалната служба за истрага соопшти дека е отворена истрага за наводното полициско насилство, како и за злоупотреба на моќ и попречување на новинари во известување од настан. Две недели во центарот на Ереван се протестира против плановите за поскапување на струјата за 16 отсто од 1 август. На 23 јуни, стотици припадници на специјалната полиција се судрија со демонстрантите користејќи палки и водени топови.

XS
SM
MD
LG