Достапни линкови

logo-print

Милитанти на ИД убиле најмалку 10 египетски војници


Милитантите на Исламската држава започнале истовремени напади на воени контролни пунктови во северен Синај, при што се убиени 10 војници, соопштија египетските власти. Еден неименуван воен извор пак вели дека загинале 30 војници. Во соопштението од воените власти се наведува дека се убиени и 22 милитанти. Одговорноста за нападот ја презеде огранокот на Исламската држава задолжен за Синајскиот полуостров. Милитантите нападнале најмалку пет воени станици, тие исто така заробиле војници и зеле неколку оклопни возила.

XS
SM
MD
LG