Достапни линкови

logo-print

ЕУ очекува конкретни резултати од политичките лидери


Европската комисија се надева на конкретни резултати во блиска иднина од средбите помеѓу политичките лидери во Македонија, рече денеска портпаролката на ЕК, Маја Коцијанчич.

Комисијата ги поздравува континуираните преговори помеѓу политичките лидери во Македонија, кои се однесуваат на имплементацијата на препораките кои ги претстави ЕК во однос на договорот од 2 јуни, а комесарот Хан веќе ја изразил својата подготвеност да биде медијатор меѓу партиите доколку е неопходно. Но засега нема потврда за следна лидерска средба со комесарот Јоханес Хан, рече Коцијначич.

XS
SM
MD
LG