Достапни линкови

logo-print

Светските берзи бележат пад поради Грција


Берзите од Њујорк до Токио бележат пад за неколку проценти пред истекот на последниот рок за Грција, 30 јуни, да му исплати на Меѓународниот монетарен фонд дел од долгот во вредност од милијарда и 700 милиони долари. Во меѓувреме, американскиот претседател Барак Обама и францускиот претседател Франсоа Оланд повикаа на продолжување на преговорите на Атина со странските кредитори за финансиската помош која е условена со реформи во Грција. Добра волја за обнова на преговорите изразија и други европски лидери.

XS
SM
MD
LG