Достапни линкови

logo-print

На изборите во Молдавија води проевропскиот кандидат


Првичните резултати од вториот круг на локалните избори што вчера се одржа во Молдавија покажуваат дека градоначалникот на главниот град Кишињев има уверлива предност пред неговиот ривал. На овие избори се гледаше како на тест дали некогашната советска република се приближува кон Европската унија или кон соседна Русија. Имено, актуелниот градоначалник Дорин Чиртоака добил над 53 насто, додека прорускиот опонент Зинаида Гречеанаи повеќе од 46 проценти од гласовите. Гречеанаи oдби да го признае поразот, а лидерот на Социјалистичката партија Игор Додон изјави дека гласањето биле нерегуларно.

XS
SM
MD
LG