Достапни линкови

logo-print

Грција ја разгледува можноста за затворање на банките


Грчката Влада ќе ја разгледа вечерва можноста за воведување контрола и затворање на банките в понеделник, изјави грчкиот министер за финансии Јанис Варуфакис за радиото Би-Би-Си.

Во интервјуто Варуфакис истакна дека неговата Влада ќе ги донесе двете одлуки во текот на ноќта.

Европската централна банка во меѓувреме соопшти дека итните заеми за грчките банки ќе ги задржи на сегашното ниво.

- Банката на Грција ќе стори се што е во нејзина моќ за да ја гарантира финансиската стабилност, се наведува во соопштението на ЕЦБ

XS
SM
MD
LG