Достапни линкови

logo-print

Парламенот на Косово против формирање суд за воени злосторства


Косовскиот Парламент денеска не ги усвои уставните амандмани со кои би се овозможило усвојување на законот за формирање на специјален суд за воени злосторства, „За“ амандманите гласаа 75 пратеници, а потребно беше двотретинско мнозинство односно 82 гласови. Претходно, беше одбиен предлогот за амандманите да се гласа тајно. Меѓународната заедница го повика косовскиот парламент да се формира суд кој ќе се занимава со злосторства извршени од албанските борци. Во меѓувреме во организација на Здружението на ветерани на ОВК пред Парламентот во Приштина се одржуваа протести против формирањето специјален суд за воени злосторства.

XS
SM
MD
LG