Достапни линкови

Тунис - 27 жртви во напад на хотел


Илустрација.

Илустрација.

Најмалку 27 луѓе загинале во напад на хотел во туристичкото одморалиште Сус во Тунис, соопшти портпаролот на Министерството за внатрешни работи. Тој вели дека е убиен и вооружениот напаѓач. Засега не се соопштуваат повеќе детали. Станува збор за едно од најпопуларните летувалишта во Тунис, каде летуваат гости од Европа и од соседните земји. Земјата го подигна нивото на безбедност, откако вооружени исламисти во март годинава го нападнаа музејот Бардо во Тунис, при што загинаа група странски посетители.

XS
SM
MD
LG