Достапни линкови

logo-print

Лидерите на ЕУ постигнаа согласност за азилантите


Лидерите на Европската унија во принцип се согласиле во врска со распределбата на околу 40 илјади баратели на азил, но оставија деталите за тоа да бидат усогласени подоцна. Исто така за натаму е одложено и тоа дали земјите членки би требало да бидат обврзани да преземаат мигранти. Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск изјави дека во наредните две години ќе треба да се распределат 40 илјади мигранти од Грција и Италија.

XS
SM
MD
LG