Достапни линкови

logo-print

Шефот на грчката дипломатија Коѕијас во Белград


Министерот за надворешни работи на Грција Никос Коѕијас

Министерот за надворешни работи на Грција Никос Коѕијас

Министерот за надворешни работи на Грција Никос Коѕијас за време на денешната посета на Белград ќе разговара со шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ и со премиерот Александар Вучиќ. Една од темите на разговорите ќе биде и планираната посета на грчкиот премиер Алексис Ципрас на Србија. Министерот Коѕијас вчера престојуваше во Скопје при што беа усогласени 11 мерки за градење доверба меѓу двете земји во обид да се реши спорот со името што ја блокира Македонија на патот кон Европската унија и НАТО. „Има разлики за името, но уверен сум дека можеме да ги решиме во иднина во рамките на меѓународното право и во духот на добро соседската политика“, изјави Коѕијас во Скопје.

XS
SM
MD
LG