Достапни линкови

logo-print

Тачи се сретна со грчкиот министер Коѕијас


Претседателот на ДПА Мендух Тачи денеска во Амбасадата на Грција во Скопје, се состана со министерот за надворешни работи на Грција Никос Коѕијас.

На средбата, како што соопшти ДПА, се разговарало за актуелната политичка ситуација во земјата, како и за процесите на излез од актуелната политичка криза. Исто така, тема на дискусија било деблокирањето на интеграциските процеси и унапредување на меѓу-соседските односи меѓу двете земји.

Соговорниците се согласиле дека регионалната стабилност се постигнува преку здрави меѓусоседски односи, и во овој контекст, посочиле, решение на прашањето за името преку компромис е многу важно за добри меѓусоседски односи, регионалната безбедност и стабилност.

XS
SM
MD
LG