Достапни линкови

logo-print

Министерски состанок на еврогрупата за Грција


Министрите за финансии од еврозоната вечер во Брисел ќе разговараат за постигнување спогодба за буџетскиот план и реформите во Грција, потребни за ослободувањена 7,2 милијарди евра, кои беа замрзнати минатото лето, а кои се дел од втората програма на Европската комисија, Европската централна банка и Меѓународниот монетарен фонд од 2014 година. Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск изјави по самитот на еврозоната во понеделникот дека сите страни се цврсто решени да пронајдат решение. Тој смета дека новите грчките предлози се чекор напред во целокупниот процес.

XS
SM
MD
LG