Достапни линкови

logo-print

Шефот на грчката дипломатија Коѕијас во Македонија


Министерот за надворешни работи на Грција Никос Коѕијас

Министерот за надворешни работи на Грција Никос Коѕијас

Министерот за надворешни работи на Грција Никос Коѕијас во рамките на денешната работна посета на Македонија ќе разговара со шефот на македонската дипломатија Никола Поповски, по што се предвидени пленарни разговори меѓу делегациите на двете министерства. „Кога станува збор за Грција темата за спорот со името е неизбежна“, изјави пред посетата на Коѕијас, министерот Попоски, додавајќи: „Но, она што можеби е специфично во овие услови, се договоривме да имаме малку поинаков пристап. Многу сме далеку од решение за името, но тоа не би требало да не спречи во градење подобра, попозитивна клима меѓу двете земји“. Министерот Коѕијас ќе се сретне, меѓу другите, и со вицепремиерот задолжен за европски прашања Фатмир Бесими, а ќе биде примен и од претседателот на Македонија Ѓорѓе Иванов.

XS
SM
MD
LG