Достапни линкови

logo-print

Нов протест во Ереван


Неколку илјади демонстранти повторно се собраа во центарот на ерменскиот главен град Ереван на нов протест против зголемувањето на цената на електричната енергија. Новиот протест на Плоштадот Слобода во Ереван доаѓа откако синоќа полицијата употреби сила за да ја растера толпата од неколку стотици демонстранти. Демонстрантите бараат претседател Серж Саркисијан да ја поништи одлуката од страна на државните регулатори да се подигне цената на струјата за 16 отсто почнувајќи од 1 август.

XS
SM
MD
LG