Достапни линкови

logo-print

Либија против операцијата на ЕУ за мигрантите


Секој брод што ќе влезе во либиски води ќе биде мета на воздушен напад, изјави денеска официјален претставник од меѓународно признатата влада на Либија предупредувајќи ги европските земји. Предупредувањето дојде откако министрите за надворешни работи на Европската унија вчера се согласија да стартуваат поморската операција за борба против шверцери на луѓе, кои донесоа илјадници емигранти од Либија во Европа.
Поморската операција на ЕУ во првата фаза ќе биде ограничена само на собирање информации за криумчарите на луѓе, бидејќи за поголем обем на должности треба да добие дозвола од ОН.

XS
SM
MD
LG